Vyberte stránku

Existuje několik věcí, které byste si jako aspiranti na podnikání v páru měli ujasnit, jinak můžete skončit sami a v mínusu. Jiří a Lucy Majkusovi ví, které to jsou.

 

Majkusovi

 

Pár dní před psaním tohoto článku jsem se své ženy zeptal: “Co se ti nejvíc líbí na podnikání v páru?” Lucy mi spontánně odpověděla: “Že můžeme být spolu.”

Spousta lidí si myslí, že společné podnikání jim může zničit vztah, protože přináší spoustu problémů. Častá myšlenka je, že podnikání vztah komplikuje, nebo že vztah komplikuje podnikání. Ale skutečnou pravdou je, že podnikání v páru problémy nezpůsobuje, jen na ně ukazuje. Zaměňujeme následky za příčinu.

Ukazuje na problémy, které ve vztahu už jsou, ale nejsou tak viditelné. Když s problémy nepracujete, nekonfrontujete je, neznamená to, že jste se s nimi vypořádali. Jen to znamená, že jsou méně vědomé, a že vztah rozkládají pomalu a nevědomě. Vlastně jste je zasunuli pod koberec. Jenže boule na koberci se stále zvětšuje.

Podnikání v páru vám pomůže rychle vyrůst, nebo váš vztah rychleji ukončí. Podnikat v páru vám může přinést mnoho benefitů do života, ale zároveň může přinést mnoho bolesti a zklamání. Dělat to, co milujete s někým, koho milujete, může váš vztah oživit a posunout na další úroveň, ale také může důsledkem mylného chápání váš vztah zničit.

Abyste mohli společně podnikat nebo pracovat na nějakém společném projektu, je k tomu potřeba určitý stupeň zralosti. Zralosti vašich osobností a zralosti vašeho vztahu. A pokud se do vztahu a společného podnikání pustíte, samotný proces vás bude ke zrání vaší osobnosti nutit.

Ať už je to společné podnikání, které je vaší hlavní činností, nebo je to jen společný projekt, kterému se oba dva věnujete okrajově, tak se připravte na to, že se o sobě a svém partnerovi dozvíte něco nového. Poznáte více sami sebe a poznáte více svého partnera.

Zde jsou čtyři doporučení, které s vámi chceme sdílet, pokud se rozhodnete podnikat v páru.

 

1. Naučte se pracovat se svými emocemi

Vztah a společné podnikání je prostor, kde vyjdou napovrch vaše přesvědčení, které máte o životě, o podnikání, o penězích, o vztahu a opačném pohlaví. A pokud s nimi nepracujete, tak mezi vámi vznikají silné negativní emoce. Setkáváte se svými limitujícími přesvědčeními, které mají za následek negativní emoce. Jsou vlastně jejich produktem. Samotné podnikání toto vše odhaluje a podnikání v páru je v tomto ohledu ještě větším zrcadlem.

Pokud neumíte pracovat se svými negativními emocemi,nevíte, jak jimi projít, jak je vyjádřit tak, abyste změnili svoje limitující přesvědčení a potom se ještě více milovali, na paseku je zaděláno. Pokud emoce nevyjádříme, tak nejčastější volba, co lidé dělají je, že je potlačují nebo ignorují. “Nebudu přece uvažovat negativně.” říkají.

Pokud ale negativní emoce potlačujete či ignorujete, nemizí a současně s tím ztrácíte i životní vitalitu. Vaši životní energii používáte na to, abyste necítili emoce jako strach, hněv, bolest, vinnu atd. Svoji energii vynakládáte na vyhýbání se nepříjemným problémům.

Potlačování emocí je začátek konce. Láska a živost vztahu se začíná vytrácet. Potlačujete svoji lásku a vášeň k životu, k partnerovi, k vaší práci.

Tuto dovednost je potřeba si osvojit. Každý pár tuto dovednost musí mít, jinak je otázkou času, než se ze vztahu stane místo velké bolesti. Boule na koberci se stane tak velkou, že už ji nelze ignorovat a brání nám v běžném fungování. Když umíte pracovat s emocemi, tak ve společném podnikání předejdete spoustě zbytečných problémů, sporům a hádkám.

Omylem je, když si lidé myslí, že podnikání v páru nefunguje, ale pravdou je, že vztah nefunguje. Ještě lépe řečeno, že zatím neví, jak to udělat tak, aby vztah fungoval.

Musíte pracovat na svém vztahu. Zajímejte se o to, co dělají spokojené páry jinak. Musíte dát váš vztah na první místo. Mějte na vědomí, že pokud nebudete mít šťastný vztah, tak se to bude rychle projevovat ve vaší chuti společně podnikat. Už nemůžete utéct do své kanceláře a jít si za svým úspěchem. Když spolu podnikáte, musíte opravdu vyrůst a chovat se jako dospělí a zralí lidé. Mít odvahu čelit všemu, co přichází, s otevřeným srdcem.

Pokud dáte vztah ve svém životě na první místo, dodá vám tolik života, tolik energie a nadšení do vašeho podnikání, že si pomalu všimnete, jak se dějí zázraky. Když máte otevřené srdce, tak z vás kreativita, inspirace a chuť tvořit, pracovat doslova prýští sama. Můžete pak zapomenout na prokrastinaci a na to, že nevíte, co dál. Vaše srdce vám vždycky ukáže směr. Musíte, ale slyšet, co vám říká. A pokud ho máte uzavřené, tak nic neuslyšíte.

Ve společném podnikání se tedy připravte, že budete ještě rychleji růst, a to v dobrém i zlém. Pokud stále dokola řešíte ty stejné problémy ve vztahu a v podnikání, nebo jste je začali ignorovat, znamená to, že jste z nich ještě nevyrostli. Znamená to, že jste ještě nenašli cestu. Máte okamžitou zpětnou vazbu o tom, kde potřebujete vyrůst. A to je na tom to skvělé!

 

2. Poznejte svoje talenty a unikátní schopnosti

Jedna z největších chyb, co jsme na začátku podnikání v páru my dva udělali, byla, že jsme si společně nesedli a nepopovídali si o svých talentech a unikátních schopnostech. Kvůli tomu jsme se zbytečně dohadovali o tom, co kdo bude dělat. Tak vznikaly různé spory na podvědomé úrovni ve smyslu soutěžení v tom, kdo je lepší v dané činnosti. Buď můžete spolupracovat, anebo soutěžit. O tom, z které možnosti vzniká více tvořivé energie, asi nemusíme vůbec polemizovat.

Každý z nás je na něco dobrý. Každý z nás má unikátní schopnost, ve které vyniká a ve které je lepší než ostatní. Jak říká učitel prodeje Brian Tracy: “Každý z nás má nějaký dar a talent. Povinnost nás dospělých je ho hledat a nepřestat, dokud ho nenajdeme.”

Pokud ještě neznáte svoje talenty, tak doporučujeme, abyste je co nejdříve objevili. Potom si společně sedněte, zajděte si třeba do čajovny nebo do kavárny a dejte si čas a prodiskutujte si je navzájem.

Jen tak u sebe a svého partnera poznáte, v čem excelujete a na co máte každý předpoklady. A díky tomu budete vědět, jak spolu více vědomě spolupracovat. Jak je použít tak, abyste už nemuseli soutěžit, ale naopak abyste mohli vzájemně tyto vaše dary a talenty náležitě ocenit a zúročit ve vašem podnikání. Budete pak mnohem efektivnější a spokojenější. Vaše podnikání vás bude více bavit, protože se každý zaměří na to, co je jeho talentem. A pokud děláme něco, co je náš talent, tu činnost milujeme.

Kromě svých talentů, každý z nás má v sobě unikátní dovednost. Možná sami dobře víte, co to je. Pokud ne, můžete ji poznat podle těchto čtyř indícií:

1. Je to vaše nadřazená schopnost, které si lidé všímají a cení si jí.
2. Rádi a co nejčastěji to děláte.
3. Když to děláte, nabíjí to jednak vás, ale i vaše okolí
4. Neustále se v tom zlepšujete, nikdy vám nedojdou možnosti pro další zlepšení.

Pro Starting UP napsali:
Jiří a Lucy Majkusovi, www.HarmonickyVztah.cz

 

[tg_divider style=“faded“]

Říjen_2016

Jaké další doporučení pro vás mají Majkusovi?
To se dozvíte v říjnovém čísle Starting UP.

[tg_button href=“https://issuu.com/startingup/docs/starting_up_2.vyd__n_______jen_2016″ color=“orange“ bg_color=““ text_color=““]Prolistovat číslo[/tg_button]

[tg_divider style=“faded“]